İslam Memiş’ten Altın Sahiplerine Müjde: “Yarın Resmen Başlayacak”

Tarih boyunca toplulukların en değerli yatırım aracı olan güvenli liman altın, son yıllarda Türk lirasında yaşanan değer kaybı nedeniyle vatandaşların gözdesi haline dönüşmüş durumda.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in liderliğinde göreve başlayan yeni ekonomi yönetimi, altın ve dövize olan talebin önüne geçebilmek amacıyla 2023 yılında bir dizi yeni kısıtlayıcı uygulamaya başlamış ve bu sınırlamalar 2024 itibarıyla devam etmişti.

O ALTINLARA YÖNELİK KISITLAMALAR KALDIRILACAK MI?

Öyle ki, Türkiye’de altın piyasalarının kalbinin attığı Kapalıçarşı’da döviz büroları ve kuyumcular talepleri karşılayamaz hale gelmiş ve altın üretimine yönelik getirilen kısıtlamalar ile ithalat yasakları, beraberinde devasa işçilik maliyetlerine neden olmuştu.

Türkiye’de halihazırda bir çeyrek altında dahi 75 liraya ulaşan işçilik bedelleri, vatandaşların sarrafiye grubu altınlara yönelmesine engel olurken, konuya ilişkin beklenen açıklama para piyasaları uzmanı İslam Memiş’ten geldi.

Kendisinin de bir kuyumcu dükkanı bulunan Memiş, altın üretimine yönelik kota uygulamaları ve ithalat kısıtlamalarının ilerleyen günlerde esnetileceğinin müjdesini verdi. Geçtiğimiz günlerde 22 ayarlık 1 gram altın üretimine de yasak gelebileceğine ilişkin bilgiler paylaşan Memiş, yeni açıklamasında durumun değiştiğini ve altın tarafında normalleşmenin yarın itibarıyla başlayacağını vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

“ALTINDA YAŞANAN SIKINTILAR SONA ERECEK”

Altın üretiminde, işçilik tarafında bundan sonra herhangi bir problemle karşılaşmayacaksınız. Her şey eskisi gibi normalleşecek, daha çok normale dönüşecek. Bir problem daha var, o da ithalat sorunu. O da çözüldükten sonra gram altın tarafındaki sıkıntılar da sona erecek. Her şey sırayla.

Pazartesi günü ve önümüzdeki hafta boyunca bir şeylerin normalleştiğini, devletin yumruğunu masaya vurduğunu görmüş olacaksınız. Altın fiyatlarındaki normalleşmeyi görüyorsunuz. Şimdi de üretim tarafında, işçilik tarafında yapılan istismarların normalleştiğini göreceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x