UEFA’dan Fenerbahçe’ye müjdeli haber! Cezada indirime gidildi

UEFA Avrupa Konferans Ligi çeyrek final ilk maçında Yunan ekibi Olympiakos’la 11 Nisan Perşembe akşamı saat 19.45’te deplasmanda karşılaşacak Fenerbahçe’ye müsabaka öncesinde sevindiren bir geldi.

Son 16 turunda Belçika temsilcisi Union Saint-Gilloise’yı eleyen İsmail Kartal yönetimindeki sarı-lacivertli takıma deplasmanda oynanan ilk maçta yaşanan olayların ardından ceza gelmişti.

Taraftarların sahaya meşale atması ve oyunun ilk dakikalarında durması sonrasında UEFA, Fenerbahçe’ye yaptırım uygulamıştı.

Fenerbahçe ceza almıştı

UEFA, sarı-lacivertlilere taraftarların havai fişek yakması, sahaya yabancı madde atması ve zarar verme eylemleriyle ilgili olarak ertelenmiş disiplin cezasının uygulanması neticesinde 2 maç deplasmana taraftar götürmeme cezası vermişti.

UEFA ayrıca, Fenerbahçe’nin 80 bin euro para cezası ve deplasman tribününde kırılan 15 koltuğun onarımı için Union Saint-Gilloise ile temasa geçilmesini talep etmişti.

Sarı-lacivertlilere UEFA’dan sevindiren haber geldi

Yaşanan bu gelişmeler üzerine konuyla ilgili yeni bir karar alındı.

UEFA Disiplin Komitesi, Fenerbahçe’nin aldığı 2 maçlık deplasmana taraftar götürmeme cezasını 2 yıl ertelemeli olarak 1 maça düşürdü.

UEFA’dan yapılan açıklamada; Fenerbahçe’nin Union Saint Gilloise ile oynanan deplasman maçında taraftarların sebep olduğu olaylar sebebiyle aldığı 2 maçlık deplasman yasağına yapılan itirazın kısmen kabul edildiği açıklandı ve şu ifadeler kullanıldı:

Fenerbahçe SK tarafından yapılan itiraz kısmen onanmıştır. Sonuç olarak, UEFA Kontrol, Etik ve Disiplin Kurulu’nun 15 Mart 2024 tarihli kararı aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:

– Kontrol, Etik ve Disiplin Kurulu tarafından 25 Ocak 2024 tarihli kararında havai fişek yakılması ve cisim atılması nedeniyle verilen askıya alınmış disiplin cezasının uygulanmasına, yani Fenerbahçe SK’nın UEFA Disiplin Yönetmeliği’nin 26(3 ) maddesi uyarınca bir sonraki (1) UEFA müsabakası için deplasman taraftarlarına bilet satmaktan men edilmesine,

– Fenerbahçe SK’nın bir sonraki (1) UEFA müsabakası için deplasman taraftarlarına bilet satışından, havai fişek yakılması ve zarar verme eylemleri nedeniyle men edilmesine Söz konusu deplasman taraftarlarına bilet satma yasağının, Kontrol, Etik ve Disiplin Kurulu’nun karar tarihinden itibaren (yani 20 Ekim 2023) iki (2) yıllık bir deneme süresi için askıya alınmasına,

– Fenerbahçe SK ‘ya havai fişek yakma, cisim atma, seyirciyi rahatsız etme ve zarar verme eylemleri nedeniyle 80.000 Avro para cezası verilmesine ve Fenerbahçe SK’nın bir UEFA müsabakası için daha deplasman taraftarlarına bilet satmaktan men edilmesine karar verilmiştir.

– Fenerbahçe SK’nın, taraftarlarının neden olduğu zararların, yani kırılan 15 koltuk için, bu karar tarihinden itibaren 30 gün içinde R. Union Saint-Gilloise ile iletişime geçmesine karar verilmiştir.

– Fenerbahçe SK’nın saha koruma haritasına uymaması nedeniyle uyarılmasına karar verilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x